Fotoreporterzy wygrali proces z „Gazetą Polską” ws. zdjęć uchodźców

Wydawca tygodnika, Niezależne Wydawnictwo Polskie ma przeprosić Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego za wykorzystanie bez zgody ich zdjęć do fotomontażu, który znalazł się na okładce z podpisem „Uchodźcy przynoszą śmiertelne choroby”. Gdański sąd nakazał także wpłacanie na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej 20 tysięcy złotych. Wyrok nie jest prawomocny.

Informacja o wyroku znalazła się na facebookowym profilu Wojczala. Fotograf napisał, że „Dziś wielki dzień dla mnie i dla zmagającego się aktualnie z Covidem Wojtka Wilczyńskiego (trzymajmy kciuki za jego zdrowie!). Wygraliśmy w pierwszej instancji z Gazetą Polską, która ponad 3 lata temu zamieściła na okładce obrzydliwy fotomontaż z naszych zdjęć. Sąd w pełni uznał nasze roszczenia i oddalił nieudolną linię obrony strony pozwanej”. Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” w rozmowie z Wirtualnymi Mediami zapowiedział, że czeka na w tej sprawie na oficjalne pismo z sądu i jeżeli informacja o przegranym procesie się potwierdzi, to tygodnik złoży odwołanie od wyroku.

Okładka z fotomontażem ukazała się w lipcu 2017. Znalazły się na niej cyfrowo zmienione zdjęcia Wojczala z obozu dla uchodźców w Iraku i Wilczyńskiego z misji humanitarnej w Afganistanie. Obaj fotoreporterzy podkreślali, że ich zdjęcia zostały wykorzystane do nawoływania do nienawiści wobec uchodźców. Kilka miesięcy po publikacji „Gazeta Polska” opublikowała przeprosiny, które nie usatysfakcjonowały pozywających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *