Instytut Zamenhofa prezentuje poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy relacjonujących zamieszki

Instytut Zamenhofa publikuje bezpłatny poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy relacjonujących demonstracje i zamieszki uliczne. To materiał, który ma pomóc zadbać o bezpieczeństwo dziennikarzy i fotoreporterów relacjonujących demonstracje i starcia uliczne. Doświadczenia ostatnich tygodni pokazały, że ta wiedza może być teraz bardzo przydatna – mówi Paweł Prus, prezes Instytutu Zamenhofa.

Materiał opublikowany przez instytut analizuje wydarzenia, które miały miejsce na ulicach Warszawy 11 listopada 2020 podczas Marszu Niepodległości. Pierwszy raz od kilku lat, na ulicach stolicy doszło do starć uczestników marszu z policją. Ucierpieli też dziennikarze, których policja potraktowała jak uczestników zamieszek. 

Nie mamy wpływu na to co zrobi policja, ale uznaliśmy, że dziennikarzom przyda się takie kompendium wiedzy o tym jak przygotować się do takich sytuacji oraz jak się zachować w trakcie walk ulicznych, żeby zminimalizować ryzyko oberwania w głowę – tłumaczy Prus.

Zasadniczą część publikacji stanowi poradnik dla dziennikarzy, fotoreporterów i operatorów kamer, którzy są obecni na miejscu w trakcie zamieszek. Materiał przygotował Paweł Szot – dziennikarz TVN 24 współpracujący z Instytutem Zamenhofa, jeden z najbardziej doświadczonych reporterów wojennych w Polsce. W ciągu ostatniej dekady Szot relacjonował jako specjalny wysłannik m.in. specjalny wysłannik relacjonował m.in. wojny domowe w Libii, Syrii i Iraku, ukraiński Majdan i jego następstwa na Krymie i w Donbasie, kryzys uchodźczy w Europie, działania polskich kontyngentów w Afganistanie i Czadzie, a także szczyt Donald Trump – Kim Dzong Un w Singapurze i akcję ratunkową w jaskini Tham Luang w Tajlandii.

W sytuacjach brutalnych starć na ulicach lub demonstracji ryzyko jest zawsze, ale można je znacząco zminimalizować stosując się do pewnych uniwersalnych zasad będących sumą doświadczeń wielu pokoleń reporterów. Pisałem ten poradnik z myślą zwłaszcza o młodych dziennikarzach i studentach dziennikarstwa, którzy nie mają własnych doświadczeń tego typu. Ale myślę, że starsi koledzy też mogą się z niego dowiedzieć czegoś co pomoże im zadbać o swoje bezpieczeństwo – mówi Paweł Szot.

Poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy w formacie PDF można pobrać TUTAJ lub klikając w okładkę poniżej