Instytut Zamenhofa popiera protest mediów przeciwko krzywdzącemu opodatkowaniu

Po raz pierwszy w historii, czołowe polskie redakcje podjęły decyzje o zatrzymaniu emisji programów radiowych i telewizyjnych oraz wyłączeniu portali informacyjnych. Ten desperacki krok podyktowany został próbą nałożenia specjalnego podatku na prywatne, często krytyczne wobec władzy media.

Pomysł opodatkowania i tak bardzo osłabionych przez kryzys COVID-19 wydawców, trudno jest traktować inaczej niż jako kolejną, tym razem jawną próbę zniszczenia nieprzychylnych rządowi środków masowego przekazu. Nowy podatek nazywany „składką od przychodów medialnych” w przypadku wielu wydawców oznaczać będzie ich upadek, z czego muszą zdawać sobie sprawę pomysłodawcy tego projektu. 

Instytut Zamenhofa stoi całym sercem po stronie protestujących redakcji i ich dziennikarzy. Uczestnikom akcji protestującej gratulujemy niezwykłej odwagi i środowiskowej solidarności.

Każde działanie mające na celu walkę o lepsze media zasługuje na szacunek i wsparcie. Jesteśmy z Wami w tym trudnym, przełomowym dla wolności słowa w Polsce dniu. 

Zarząd i Rada Instytutu Zamenhofa

Warszawa, 10 lutego 2021.