Ludzie
Instytutu
Zamenhofa

Instytut Zamenhofa tworzą eksperci świata mediów, komunikacji i nauk społecznych

Nikola Bochyńska

Członkini Rady Instytutu Zamenhofa

Od lipca 2021 redaktor naczelna CyberDefence24.pl. Do tej pory pracowała dla portalu Wirtualnemedia.pl, Money.pl, Super Expressu, TVP, Gazety Bankowej. Specjalizuje się w tematach związanych z rynkiem medialnym w Polsce.

Sylwia Czubkowska

Przewodnicząca Rady Instytutu Zamenhofa

Redaktor prowadząca serwisu SpidersWeb+. Wieloletnia dziennikarka ekonomiczna i technologiczna takich tytułów jak Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna i tygodnik Przekrój. Trzykrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Czterokrotna laureatka nagród Prezesa Urzędu Patentowego za teksty na temat innowacji i wynalazków.

Piotr Drabik

Ekspert Instytutu Zamenhofa

Dziennikarz portalu RadioZET.pl. Wcześniej związany z redakcją TVN24 i "Dziennika Polskiego". Pisze głównie o polityce krajowej, sprawach międzynarodowych i zmianach społecznych. Uczestnik międzynarodowych projektów dziennikarskich m.in. "Reporters in the Field" n-ost czy Hostwriter Ambassador Program. Pasjonat fotografii we wszystkich rodzajach. Od lat wykonuje zdjęciach na ulicznych protestach. Warszawiak z wyboru.

dr Milena Drzewiecka

Ekspert Instytutu Zamenhofa

Dr nauk społecznych w dziedzinie psychologii, psycholog społeczny i marketingu politycznego oraz dziennikarka. Producentka mediów zagranicznych. W przeszłości wieloletnia reporterka polityczna telewizyjnych newsów. Stypendystka Robert Bosch Stiftung. Od 10 lat wykładowca akademicki na Uniwersytecie SWPS. Autorka publikacji naukowych oraz ekspertyz i seminariów dla liderów. W 2019 roku uruchomiła autorskie studia podyplomowe Professional Image. Psychologia wizerunku w biznesie i życiu publicznym.

Michał Giersz

Ekspert Instytutu Zamenhofa

Dziennikarz telewizji Polsat, gospodarz programu Nowy Dzień z Polsat News, wcześniej wieloletni reporter TVP INFO i radiowej Trójki. Skoncentrowany na sprawach politycznych, gospodarczych, społecznych i zagadnieniach międzynarodowych. Uczestnik programu stypendialnego Edwarda R. Murrowa w ramach International Visitor Leadership Program organizowanego przez Departament Stanu USA. Po godzinach maratończyk i miłośnik podróży do Azji Południowo-Wschodniej.

Szymon Jadczak

Członek Rady Instytutu Zamenhofa

Dziennikarz Wirtualnej Polski. W przeszłości związany z TVN i Gazetą Wyborczą. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press. Autor książki "Wisła w ogniu". Specjalizuje się w tematach śledczych, jeden z najlepszych w Polsce ekspertów od środowisk kibolskich. Znany jest też z materiałów opartych na źródłach OSINT, czyli białym wywiadzie, jak tekst o majątku premiera Mateusza Morawieckiego lub 70 milionach wydanych na wybory, które się nie odbyły.

Grzegorz kwolek

Członek zarządu Instytutu Zamenhofa

Nagradzany dziennikarz radiowy, telewizyjny i internetowy. Stypendysta programu National Security w Daniel Morgan Graduate School w Waszyngtonie. Pracował dla Onet.pl, Polsat, TV Puls, TVP Info, obecnie RMF FM. Zainteresowania - edukacja, polityka międzynarodowa, podróże i lektura zaskakujących książek.

Paweł Prus

Prezes zarządu Instytutu Zamenhofa

Prawnik, dziennikarz, ekspert ds. strategii komunikacji. Założyciel i prezes zarządu Instytutu Zamenhofa. Przez kilkanaście lat pracował w prasie i telewizji jako reporter newsowy. Od kilku lat zajmuje się zarządzaniem mediami i tworzeniem strategii komunikacji. W wolnym czasie czyta książki lub ściga się na regatowej dinghy klasy 505.

Paweł Szot

Ekspert Instytutu Zamenhofa

Reporter TVN24. Wcześniej przez 8 lat pracował w Wiadomościach TVP i TVP INFO. Obsługiwał najważniejsze wydarzenia mijającej dekady w kraju i za granicą. Jako specjalny wysłannik relacjonował m.in. wojny domowe w Libii, Syrii i Iraku, ukraiński Majdan i jego następstwa na Krymie i w Donbasie, kryzys uchodźczy w Europie, działania polskich kontyngentów w Afganistanie i Czadzie, a także szczyt Donald Trump - Kim Dzong Un w Singapurze i akcję ratunkową w jaskini Tham Luang w Tajlandii